Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Co zagraża nam za dokonanie samowoli budowlanej

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Aby w ogóle rozpocząć dyskusję na temat samowoli budowlanej należałoby poznać jej definicję. Nie istnieje jednak pełne objaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest zwyczajnie nie zastosowaniem się do sprecyzowanych w prawie budowlanym reguł. By doprowadzić do samowoli, nie musimy wcale zakańczać budowy domu. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do prowadzenia prac budowlanych bez wykonania właściwego zgłoszenia.

Zanim jednak złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, musimy sprawdzić status działki. Jeśli obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali również decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że spowodowaliśmy już samowolę budowlaną. Najbardziej rygorystyczną formą kary za postawienie takiego lokalu jest jego rozebranie, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której ktokolwiek buduje bez obligatoryjnego pozwolenia, inspektor nadzoru budowlanego może nakazać likwidację obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie przestrzegane. W 2013 roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. Faktycznie wykonano jedynie 1702 spośród.

Istnieje co prawda możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, ale jedynie w sytuacji, gdy budowa nie łamie przepisów o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, musi ona być zgodna z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania obszaru oraz nie może naruszać prawa przez brak możliwości dostosowywania obiektu do stanu zgodnego z przepisami. Co więcej, nim samowola budowlana zostanie zalegalizowana, trzeba wpłacić pewną określoną kwotę opłaty legalizacyjnej w wysokości niemalże połowy wartości nielegalnie wykonanego zabudowania, co w przypadku płotu stanowi najczęściej ok. 5 tys. zł, garażu ok. 25 tys. zł, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. złotych, a w przypadku obiektów gospodarczych – nawet do 200 tys. złotych.

Jak widzimy, koszty umyślnego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub nieumyślnego zaniechania formalności mogą być zatrważająco wysokie. Warto zatem dopilnować, czy przed rozpoczęciem budowy załatwiliśmy wszystkie sprawy urzędowe – tak, jak należy.