Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Budownictwo XXI wieku

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najdawniejszych czasów ludzie próbują z różnych przyczyn wznosić wysokie budynki. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne kościoły są tego wspaniałym przykładami. Wszystkie te konstrukcje powstawały niezwykle długo. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budowli, trwają znacznie krócej. Wieżowce od dawna stanowią symbol bogactwa i prestiżu, a teraz moda na ich budowanie weszła także do Polski.

Rywalizowanie o to, kto wybuduje najwyższy budynek obecnych czasów zaczęła się w końcu XIX w. w największych miastach Stanów Zjednoczonych. Następnie moda przeniosła się też do państw azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wysokościowce, czy Ameryki Południowej. Mimo ostatniego kryzysu i spadku tempa inwestycji, na świecie buduje się coraz więcej drapaczy chmur. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych krajach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak niezabudowanej przestrzeni, która jest poza tym niezwykle kosztowna. Obecnie, architekci nie widzą już nawet problemu w wyburzaniu i budowaniu nowych, wyższych wysokościowców, mimo otoczenia inną zabudową, a ponadto są w stanie tworzyć tego typu konstrukcje także na obszarach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się nieco łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed architektami pojawia się tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Budynek o kształcie prostopadłościanu jest mało atrakcyjny, a nawet banalny, więc budowniczowie decydują się na inne figury. Ponadto, współczesne wieżowce powinny być energooszczędne i przyjazne mieszkańcom oraz użytkującym. Muszą estetycznie wyglądać z otoczeniem oraz nie wpływać negatywnie na sąsiadującą zabudowę.

W Polsce, wysokie obiekty budzą sprzeczne emocje. Na przykład najwyższy w kraju - Pałac Kultury, który wśród młodzieży nie wywołuje już skojarzeń z komunizmem, ale według starszego pokolenia - powinien być zburzony. Faktem jest, że obiekt zdominował centrum stolicy i jest jej najbardziej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, jedna z aktualnych inwestycji będzie jednak w stanie trochę przygasić jego „blask“. Burzenie Pałacu nie jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, więc jedynym rozwiązaniem byłoby zrealizować w jego otoczeniu projekt na tyle atrakcyjny, aby wpłynął on na wygląd Warszawy. Czy tak będzie, z pewnością dowiemy się w najbliższej przyszłości, ponieważ branża budowlana w kwestii wysokościowców cały czas się rozwija.